واتساپ

+86 15518824805

سیلیکون متالیک 553، 441 و 3303: مقایسه برندها، کیفیت و قیمت ها برای خرید صنعتی

Aug 24, 2026 پیام بگذارید

 

1X0A2574

در هنگام خریدفلز سیلیکونیک خریدار خارجی اغلب با یک سوال ساده شروع می‌کند: «کدام مارک - 553، 441 یا 3303 را انتخاب کنم؟» در عمل، پاسخ نه تنها به محتوای سیلیکون بستگی دارد. برای انتخاب صحیح، باید محتوای مجاز را در نظر گرفتFe، Al و Ca، فناوری تولید، استفاده نهایی، اندازه قطعه، الزامات بارگیری و البته بودجه خرید.

تمبرسیلیکون متال 553، 441 و 3303از جمله مشخصات صنعتی است که اغلب مورد بحث قرار گرفته است. نامگذاری آنها در درجه اول مربوط به محدودیت در ناخالصی های اصلی است. به عنوان مثال، 553 معمولاً به معنای حداکثر سطوح حدود 0.5٪ Fe، 0.5٪ Al، ​​و 0.3٪ کلسیم است. برای 441، محدودیت ها، به ویژه برای Ca، سخت تر می شود و برای 3303، الزامات ناخالصی ها حتی کمتر است.

با این حال، یک نام تجاری ممکن است چندین تغییر در مشخصات تجاری از تولید کنندگان مختلف داشته باشد. بنابراین، خریدار نباید شماره برند را به عنوان جایگزینی برای یک مشخصات شیمیایی کامل درک کند.

 

چرا درجه فلز سیلیکون مهم است؟

فلز سیلیکون در چندین زنجیره تولید کاملاً متفاوت استفاده می شود:

  • آلیاژهای آلومینیوم؛
  • ریخته گری;
  • صنایع شیمیایی؛
  • تولید سیلیکون؛
  • متالورژی;
  • مواد ویژه حاوی سیلیکون

هر یک از این صنایع نگرش متفاوتی نسبت به ناخالصی ها دارند.

برای تولید انبوه آلومینیوم، قیمت بهینه با ترکیب پایدار ممکن است مهم باشد. برای یک فرآیند شیمیایی، حتی یک تغییر کوچک در یک عنصر خاص می تواند تأثیر بیشتری داشته باشد.

بنابراین، اصل انتخاب بسیار ساده است:

شما نباید خالص ترین سیلیکون را فقط به این دلیل که ترکیب شیمیایی آن روی کاغذ بهتر است بخرید.

لازم است برندی را خریداری کنید که مطابق با نقشه فناوری باشد.

 

Silicon Metal 553: یک گزینه کاربردی برای استفاده انبوه

سیلیکون متال 553اغلب به عنوان یک برند صنعتی پایه در نظر گرفته می شود.

نقطه عطف معمولی:

شاخص نیاز شاخص
سی بزرگتر یا مساوی 98.5%
Fe کمتر یا مساوی 0.50٪
ال کمتر یا مساوی 0.50٪
حدود کمتر یا مساوی 0.30٪

مقادیر دقیق باید در مشخصات تحویل مشخص شود.

مزیت اصلی 553 - ترکیبی از در دسترس بودن و ترکیب شیمیایی قابل قبول است.

برای خریدار که ده ها یا صدها تن در ماه مصرف می کند، این امر از اهمیت بالایی برخوردار است. حتی یک تفاوت کوچک در قیمت هر تن با حجم زیاد به مقدار قابل توجهی تبدیل می شود.

 

553 کجا استفاده می شود؟

معمولی ترین جهت ها:

  • تولید آلیاژهای آلومینیوم؛
  • ریخته گری;
  • فرآیندهای متالورژی عمومی؛
  • فرآیندهای اکسید زدایی فردی؛
  • تولید شیمیایی، در صورتی که مشخصات آن اجازه این سطح از ناخالصی ها را بدهد.

برای آلیاژهای آلومینیوم، 553 اغلب یک گزینه شروع منطقی است، مگر اینکه تولید نیازمند آهن، آل و کلسیم بالا باشد.

 

سیلیکون متال 441: زمانی که یک ماده تمیزتر واقعا منطقی است

سیلیکون متال 441معمولاً زمانی انتخاب می شود که 553 دیگر سطح مورد نیاز کنترل ناخالصی را فراهم نمی کند.

نقطه مرجع معمولی:

  • Si حدود 99%;
  • Fe کمتر یا مساوی 0.4%؛
  • Al کمتر یا مساوی 0.4%؛
  • Ca کمتر یا مساوی 0.1٪.

مشخصات دقیق بسته به سازنده و قرارداد متفاوت است.

تفاوت اصلی بین 441 و 553 - صرفاً محتوای Si بالاتر نیست.

خریدار در واقع هزینه را پرداخت می کندکاهش برخی ناخالصی ها.

این امر به ویژه برای تولید مهم است، جایی که ترکیب مواد خام مستقیماً بر ویژگی های آلیاژ نهایی تأثیر می گذارد.

زمانی که 441 ممکن است سود بیشتری نسبت به 553 داشته باشد

اگر یک کارخانه آلیاژهای آلومینیوم با تقاضای بیشتری تولید می کند و کنترل آهن و کلسیم مهم است، استفاده از 441 می تواند خطرات تولید را کاهش دهد.

درک تفاوت بین:

قیمت خرید ارزان

و

حداقل هزینه محصول نهایی.

اگر مواد اولیه با کیفیت بالاتر تعداد عیوب را کاهش دهد یا ترکیب آلیاژ را تثبیت کند، قیمت خرید بالاتر آن ممکن است توجیه اقتصادی داشته باشد.

 

سیلیکون متال 3303: کنترل دقیق تر ناخالصی ها

سیلیکون متال 3303به گریدهای صنعتی تمیزتر اشاره دارد.

نقطه عطف مشترک:

  • Si بزرگتر یا مساوی 99.3%؛
  • Fe کمتر یا مساوی 0.3%؛
  • Al کمتر یا مساوی 0.3%؛
  • Ca کمتر یا مساوی 0.03٪.

این مقادیر در مشخصات تجاری یافت می شوند، اما پارامترهای نهایی همیشه باید با تامین کننده فردی تایید شود.

تفاوت کلسیم به ویژه قابل توجه است.

U 553:

Ca کمتر یا مساوی 0.30٪

U 3303:

Ca کمتر یا مساوی 0.03٪

یعنی حداکثر مقدار مجاز کلسیم ده برابر متفاوت است.

به همین دلیل مقایسه قیمت 553 و 3303 فقط با محتوای سی اشتباه است.

 

مقایسه سه برند

پارامتر 553 441 3303
سی بزرگتر یا مساوی 98.5% تقریباً بزرگتر یا مساوی 99% بزرگتر یا مساوی 99.3٪
Fe کمتر یا مساوی 0.50٪ کمتر یا مساوی 0.40٪ کمتر یا مساوی 0.30٪
ال کمتر یا مساوی 0.50٪ کمتر یا مساوی 0.40٪ کمتر یا مساوی 0.30٪
حدود کمتر یا مساوی 0.30٪ کمتر یا مساوی 0.10٪ کمتر یا مساوی 0.03٪
موقعیت یابی استاندارد افزایش کیفیت کنترل دقیق ناخالصی ها
رویکرد معمولی کاربرد قیمت/انبوه تعادل قیمت/کیفیت کیفیت / برنامه تخصصی

این جدول یک راهنما است و جایگزینی برای مشخصات قرارداد نیست.

 

چرا 3303 معمولاً یک حق بیمه قیمت دارد

قیمتسیلیکون متال 3303نه تنها به دلیل -Si بالاتر تشکیل شده است.

سازنده نیاز دارد:

  • استفاده از مواد اولیه مناسب؛
  • کنترل فرآیند فن آوری؛
  • کاهش نفوذ ناخالصی های ناخواسته؛
  • مرتب کردن محصولات؛
  • هر دسته را کنترل کنید

علاوه بر این، بازار گریدهای بالا معمولاً باریکتر از بازار گریدهای متالورژی استاندارد است.

از این رو بوجود می آیدجایزه کیفیت.

مواد صنعتی تاریخی همچنین خاطرنشان می کنند که مارک های با کیفیت بالاتر به تولید پیچیده تری نیاز دارند و ممکن است به دلیل عرضه محدود - حق بیمه بالاتری داشته باشند.

 

نحوه انتخاب نام تجاری برای تولید آلومینیوم

برای یک کارخانه آلومینیوم، انتخاب می تواند با سه سوال آغاز شود.

سوال 1. ترکیب آلیاژ نهایی چگونه است؟

اگر الزامات استاندارد باشد، 553 ممکن است کافی باشد.

سوال 2: آهن و کلسیم چقدر بحرانی هستند؟

اگر به کنترل دقیق تری نیاز است، 441 ارزش بررسی دارد.

سوال 3. آیا محدودیت خاصی برای ناخالصی ها وجود دارد؟

اگر چنین است، 3303 یا مارک پاک کننده دیگری ممکن است مناسب تر باشد.

اما انتخاب نهایی باید توسط تکنسین یا مهندس شرکت انجام شود و نه فقط بخش خرید.

 

چرا برای خریدار مهم است که نه تنها ترکیب متوسط ​​را تجزیه و تحلیل کند

فرض کنید تامین کننده اطلاعات زیر را می دهد:

Si بزرگتر یا مساوی 99.0٪

در نگاه اول این کافی است.

اما دو بازی می‌توانند کاملاً متفاوت-متفاوت به نظر برسند:

دسته A:

  • Si 99.10%
  • آهن 0.25٪
  • Al 0.20٪
  • حدود 0.08٪

دسته B:

  • Si 99.10%
  • آهن 0.38٪
  • Al 0.38٪
  • حدود 0.20٪

کل محتوای Si تقریباً یکسان است.

اما رفتار تکنولوژیکی مواد خام ممکن است متفاوت باشد.

به همین دلیل است که خرید حرفه ای در نظر گرفته می شودترکیب شیمیایی کاملو نه فقط Si%.

 

اندازه قطعات نیز بخشی از مشخصات است

حتی اگر شیمی دقیقاً درست باشد، اندازه نادرست می تواند باعث مشکلات تولید شود.

گزینه های رایج:

  • 10-30 میلی متر؛
  • 10-50 میلی متر؛
  • 10-100 میلی متر؛
  • 50-100 میلی متر؛
  • گرانول؛
  • کسر کوچک

اندازه خاص با در نظر گرفتن تجهیزات بارگیری انتخاب می شود.

برخی از تامین کنندگان نیز اندازه سفارشی را ارائه می دهند.

 

چه اتفاقی برای کسر کوچک می افتد

در طول حمل و نقل و جابجایی، قطعات بزرگ ممکن است تا حدی از بین بروند.

بنابراین، برای خریدار مفید است که از قبل توافق کند:

درصد قابل قبول جریمه / کمتر از اندازه.

اگر این شاخص ایجاد نشود، ممکن است طرفین -درکی متفاوت از کیفیت تحویل داشته باشند.

این امر به ویژه برای یک خریدار صنعتی بزرگ مهم است.

 

نحوه مقایسه قیمت 553 و 441

چهار شاخص برای بررسی وجود دارد:

  • قیمت هر تن
  • ترکیب شیمیایی واقعی
  • ریزه کاری مجاز
  • شرایط تحویل.

فقط به این دلیل که 441 15-30 USD/MT گران تر است به این معنی نیست که سود کمتری دارد.

باید ارزیابی شود که آیا ترکیب خالص تر آن سود واقعی برای محصول نهایی دارد یا خیر.

 

نمونه عملی تدارکات

این شرکت خرید می کند:

100 MT Silicon Metal 553

قیمت:

X USD/MT

بعد از یک ماه تامین کننده پیشنهاد می دهد:

سیلیکون متال 441

با یک جایزه

قبل از تصمیم گیری، خریدار باید از بخش تولید بپرسد:

آیا از نظر فنی می توان از 441 استفاده کرد؟

اگر پاسخ مثبت است، اثر اقتصادی مقایسه می شود.

اگر پاسخ منفی است، برند گران‌تر منطقی نیست.

این یک مثال ساده از چرایی آن استخرید مواد اولیه متالورژی باید با تکنولوژی تولید مرتبط باشد.

 

نحوه درخواست قیمت در 553، 441 یا 3303

یک پرس و جو خوب باید چیزی شبیه به این باشد:

محصول:سیلیکون متال
درجه:441
Si:بزرگتر یا مساوی 99.0٪
Fe:کمتر یا مساوی 0.4٪
ال:کمتر یا مساوی 0.4٪
Ca:کمتر یا مساوی 0.1٪
اندازه:10-100 میلی متر
مقدار:100 تن
بسته بندی:بیگ بگ 1 تن
مدت تجارت:CIF
مقصد:[بندر]
مدارک مورد نیاز:COA + لیست بسته بندی

هرچه RFQ دقیق تر باشد، احتمال دریافت پیشنهادهای متفاوت کمتر می شود.

 

نحوه ارزیابی تامین کننده

شما نباید یک تامین کننده را تنها بر اساس اولین نقل قول انتخاب کنید.

پیشنهاد می شود ارزیابی شود:

کیفیت

آیا برای هر دسته COA وجود دارد؟

ثبات

آیا ترکیب احزاب مختلف متفاوت است؟

توانایی تولید

آیا کارخانه می تواند حجم مورد نیاز را تولید کند؟

بسته

آیا برای حمل و نقل دریایی مناسب است؟

زمان تحویل

آیا با برنامه تولید همخوانی دارد؟

ارتباط

تامین کننده چقدر سریع به سوالات فنی پاسخ می دهد؟

اسناد

آیا او می تواند یک بسته صادراتی کامل ارائه دهد؟

 

خط پایین

553، 441 و 3303 را نمی توان به سادگی سه نوع از یک محصول با قیمت های متفاوت در نظر گرفت.

اینها سطوح مختلف کنترل ناخالصی و موقعیت های تجاری مختلف هستند.

اگر عامل اصلی هزینه و برنامه استاندارد باشد -553اغلب یک نقطه شروع معقول است.

اگر به کنترل دقیق‌تری نیاز است، - ارزش بررسی دارد441.

اگر فرآیند به ناخالصی ها حساس است و مواد اولیه خالص تری لازم است -3303ممکن است توجیه شود.

اصل اصلی تدارکات صنعتی:

ابتدا نیاز فنی را تعیین کنید، سپس نام تجاری را انتخاب کنید و سپس قیمت را مقایسه کنید.

 

سوالات متداول

1. 553 در فلز سیلیکون به چه معناست؟

به طور معمول 553 به معنای حداکثر سطوح آهن در حدود 0.5٪، Al در حدود 0.5٪ و Ca حدود 0.3٪ است.

2. 441 چه تفاوتی با 553 دارد؟

441 به طور کلی محدودیت های دقیق تری برای Fe، Al و به خصوص Ca دارد.

3. 3303 چه تفاوتی با 441 دارد؟

3303 به طور کلی حتی سطوح قابل قبول پایین تری از ناخالصی های اصلی دارد.

4. کدام مارک ارزانتر است؟

اغلب اوقات، استاندارد 553 هزینه کمتری دارد، اما قیمت واقعی به بازار و پیشنهاد خاص بستگی دارد.

5. آیا می توانم به جای 441 از 553 استفاده کنم؟

فقط در صورتی که این امر توسط مشخصات فنی محصول نهایی مجاز باشد.

6. آیا می توانم به جای 553 از 441 استفاده کنم؟

ممکن است یک ماده از نظر فنی خالص‌تر مناسب باشد، اما امکان‌سنجی اقتصادی آن به تولید بستگی دارد.

7. چرا 3303 گرون تره؟

به دلیل-به دلیل کنترل دقیق ناخالصی‌ها، الزامات تولید و مرتب‌سازی.

8. چه چیزی مهمتر است - Si یا Fe/Al/Ca؟

بستگی به کاربرد دارد در فرآیندهای حساس، ناخالصی ها می توانند به اندازه سطح کلی Si مهم باشند.

9. چگونه کیفیت را بررسی کنیم؟

COA را درخواست کنید و مقادیر واقعی را با مشخصات قرارداد مقایسه کنید.

10. چه اندازه قطعات بهتر است؟

بستگی به تجهیزات و روش بارگیری دارد.

11. کدام اندازه بیشتر استفاده می شود؟

در تجارت صادراتی 10-50 و 10-100 میلی متر وجود دارد، اما اندازه باید از قبل توافق شود.

12. آیا می توانم یک اندازه سفارشی سفارش دهم؟

با بسیاری از تامین کنندگان این امر با مقدار سفارش مناسب امکان پذیر است.

13. آیا باید اندازه را در قرارداد ذکر کنم؟

بله.

14. آیا بررسی کسر ریز ضروری است؟

بله مخصوصا با حجم زیاد.

15. کدام درجه را برای آلیاژ آلومینیوم انتخاب کنم؟

ارزش آن را دارد که با مشخصات فنی آلیاژ نهایی شروع کنید، سپس 553، 441 و در صورت لزوم، گریدهای خالص تر را مقایسه کنید.