واتساپ

+86 15518824805

کاربردهای فرو وانادیوم: FeV برای چه مواردی استفاده می شود؟

کاربردهای فرو وانادیوم: FeV برای چه مواردی استفاده می شود؟

جاهایی که فرو وانادیوم استفاده می‌شود:-میکرو آلیاژ فولاد با استحکام بالا، فولاد ابزار، آلیاژهای تیتانیوم، باتری‌های جریان ردوکس وانادیوم و کاتالیزورهای شیمیایی — با درجاتی که هر برنامه مورد نیاز است.
ارسال درخواست
شرح
پارامترهای فنی

🛠️ کاربردهای فرو وانادیوم: FeV برای چه مواردی استفاده می شود؟

1 17

آخرین به روز رسانی: سپتامبر 2026|بر اساس GB/T 4139-2012، ISO 5451 و داده های عملکرد صنعتی

فرو وانادیوم (FeV)آلیاژ آهن-وانادیوم حاوی 35 تا 85 درصد وانادیوم است. استفاده غالب آن به عنوان یک افزودنی آلیاژی در فولادسازی است که تقریباً 85 درصد از مصرف جهانی وانادیم را تشکیل می دهد. حجم باقیمانده تولید آلیاژ تیتانیوم، کاتالیزورهای شیمیایی، مواد مصرفی جوشکاری و مواد مغناطیسی را تغذیه می کند. انتخاب درجه صحیح FeV-FeV50, FeV60، یاFeV80-نرخ بازیابی وانادیوم، کنترل ناخالصی و عملکرد نهایی فولاد را تعیین می‌کند.

پاسخ سریع:فرو وانادیم فولاد را از طریق پالایش دانه و تقویت بارندگی سخت می‌کند، میلگرد لرزه‌ای 600 مگاپاسکال را بدون بسته‌های آلیاژی گران قیمت ممکن می‌کند، و به عنوان ماده اولیه وانادیوم برای آلیاژهای Ti-6Al-4V هوافضا و کاتالیزورهای اسید سولفوریک عمل می‌کند.

 

📊 جدول تطبیق درجه-به-برنامه

جدول زیر هر گرید تجاری FeV را با استفاده از استاندارد ملی چین به پایان-معمولی آن پیوند می‌دهدGB/T 4139-2012(اصلاح شده از ISO 5451) و رویه جهانی آسیاب. سقف‌های ناخالصی براساس درجه زیر-(A/B/C) متفاوت است، و "A" نشان‌دهنده محکم‌ترین کنترل است.

درجه محتوای V سی مکس معمولی برنامه های کاربردی اولیه چرا این درجه؟
FeV50-A 48.0–55.0% 0.40% فولاد ساختاری عمومی، میلگرد میکرو-آلیاژی مقرون به صرفه-برای فولادسازی-بزرگ{1}}که در آن C باقیمانده قابل مدیریت است
FeV50-B 48.0–55.0% 0.60% میله تجاری، میله سیم، ریخته گری با مشخصات پایین- هزینه واحد کمتر؛ مناسب زمانی که وانت کربن حیاتی نیست
FeV50-C 48.0–55.0% 5.0% آهن ریخته گری، ریخته گری مقاوم در برابر سایش تحمل کربن بالا؛ در جایی که کربن بعداً تنظیم می شود استفاده می شود
FeV60-A 58.0–65.0% 0.40% فولاد خط لوله، مخازن تحت فشار، شاسی خودرو عملکرد V بالاتر در هر کیلوگرم؛ شیمی سخت تر برای نمرات بحرانی
FeV60-B 58.0–65.0% 0.60% مقاطع سازه، ریل، صفحه سنگین قیمت متوسط- بازیابی متعادل و هزینه
FeV60-C 58.0–65.0% 3.0% فولادهای مهندسی غیر بحرانی، ریخته گری فله درجه اقتصادی برای کاربردهای بدون محدودیت کربن سخت
FeV80-A 78.0–82.0% 0.15% فولاد ابزار، فولاد قالب، آلیاژ تیتانیوم هوافضا، سوپرآلیاژ کربن فوق العاده-کم؛ حداکثر واحد وانادیوم؛ قیمت گذاری حق بیمه
FeV80-B 78.0–82.0% 0.30% فولاد سریع-، ضد زنگ جراحی، ریخته گری دقیق V بالا با تحمل کربن متوسط
FeV80-C 75.0–80.0% 0.30% مخلوط های آلیاژی تخصصی، پوشش های الکترود جوشکاری باند V کمی گسترده تر؛ هنوز کربن-برای دستور العمل های حساس کم است

 

🏗️ 1. فولاد میکرو-آلیاژی و بالا-استحکام پایین-فولاد آلیاژی (HSLA)

تقریباً 85 درصد از تولید فرووانادیوم وارد صنعت فولاد می شود. هنگامی که در مقادیر اضافه می شود0.05٪ تا 0.20٪ Vدر فولاد مایع، وانادیوم در طول خنک شدن، کربنیتریدهای پایدار (VC، VN) را تشکیل می دهد. این رسوبات دو هدف متالورژیکی را به طور همزمان انجام می دهند: آنهامرزهای دانه آستنیت را سنجاق کنیدبرای تولید دانه های فریت ریزتر، و آنها را فراهم می کنندتقویت بارشدر خود فاز فریت

نتیجه یک خانواده استفولادهای آلیاژی-با استحکام بالا-کم (HSLA).که 20 تا 30 درصد استحکام تسلیم بالاتری نسبت به گریدهای کربن ساده ارائه می کنند بدون اینکه جوش پذیری یا شکل پذیری را به خطر بیندازند. استاندارد چینیGB/T 1499.2-2018اکنون برای میله‌های آجدار نورد گرم، درجه HRB 600 را تشخیص می‌دهد، سطحی که معمولاً از طریق میکرو-آلیاژسازی وانادیوم به دست می‌آید. در مقایسه، درجه قدیمی HRB 335 به طور کامل از استاندارد حذف شده است.

استقرارهای{0}}در دنیای واقعی گسترده است. میلگردهای حامل وانادیوم، آسمان‌خراش‌ها، تونل‌های راه‌آهن، پل‌های بلند-و سدها را در مناطق لرزه‌خیز تقویت می‌کند. OEMهای کره ای و ژاپنی کربن کم-را مشخص می کنندFeV40–FeV50برای اجزای شاسی خودرو، که در آن طول عمر خستگی و تحمل ابعادی محدود الزامی است. در زیرساخت‌های نفت و گاز، فولاد خط لوله تقویت‌شده وانادیوم{1}}با الزامات API 5L X80 مطابقت دارد و در عین حال چقرمگی Charpy را در دمای زیر{4}}صفر حفظ می‌کند.

یکی از مزایای کمتر-ثبات فرآیند است. کربنیتریدهای وانادیوم در دماهای گرم کردن مجدد، حلالیت بیشتری نسبت به کربنیتریدهای نیوبیوم دارند، به این معنی که فولادهای دارای V{2} نسبت به تغییرات دمای کوره مجدد حساسیت کمتری دارند. کارخانه‌ها خواص مکانیکی یکنواخت‌تری را گزارش می‌کنند-به-، که مرتب‌سازی پایین‌دستی و ادعاهای مشتریان را کاهش می‌دهد.

💡نکته آسیاب:افزودن 0.10 درصد وانادیوم از طریق FeV80 می تواند استحکام کششی را 80 تا 120 مگاپاسکال در ترکیب پایه 0.12C-1.4Mn افزایش دهد و به آسیاب اجازه می دهد تا میلگرد HRB 600 را از همان ابعاد بیلت که قبلاً برای HRB 500 استفاده می شد، تولید کند.

 

⚙️ 2. فولاد ابزار و فولاد قالب

فولادهای ابزار به بالاترین درجه خلوص FeV نیاز دارند زیرا باقیمانده‌های کربن و گوگرد مستقیماً بر سخت‌شدگی، سختی قرمز و پایداری ابعادی در طول عملیات حرارتی تأثیر می‌گذارند.FeV80-Aبا کربن در 0.15٪ و گوگرد در 0.04٪، درجه انتخابی برای تولید است.فولاد سریع-(HSS)و فولادهای قالب سرد- مانند AISI M2، M35، D2 و A2.

در این آلیاژها، محتوای وانادیم می تواند به 1٪ تا 5٪ برسد. وانادیم کاربیدهای بسیار سختی از نوع MC{3}}می‌سازد که در برابر نرم شدن در دمای برش بالا مقاومت می‌کنند و مقاومت در برابر سایش را در برابر مواد ساینده قطعه کار بهبود می‌بخشند. یک دستور HSS معمولی ممکن است به 1.8-2.2% V نیاز داشته باشد. در این سطوح، استفاده از FeV50 آهن و کربن بیش از حد همراه را معرفی می کند و طراحی آلیاژ را رقیق می کند. FeV80-A این مشکل را با ارائه وانادیوم بیشتر در هر کیلوگرم با حداقل آلودگی حل می کند.

ابزار ریخته گری دایکستینگ بخش-با ارزش دیگری را نشان می دهد. فولادهای قالب داغ مانند H13 (AISI) به وانادیوم متوسط ​​(0.8-1.2٪) متکی هستند تا در برابر ترک خوردگی ناشی از خستگی حرارتی در طول چرخه های گرمایش و سرمایش مکرر مقاومت کنند. تولیدکنندگان فولاد{7}}ابزار ژاپنی و آلمانی اغلب برای FeV80-A با محدودیت‌های اضافی روی آلومینیوم و فسفر فراتر از جدول GB/T 4139-2012 قرارداد می‌بندند، که منعکس‌کننده الزامات شیمیایی دقیق فولاد ابزار ممتاز است.

 

✈️ 3. آلیاژهای تیتانیوم برای هوافضا

اگرچه فرووانادیوم مستقیماً به تیتانیوم مذاب اضافه نمی شود (واکنش پذیری تیتانیوم با آهن مشکل ساز خواهد بود).FeV80به عنوان یک پیش ساز اصلی آلیاژ مهم در تولید آلیاژهای تیتانیوم-وانادیوم عمل می کند. معروف ترین مثال این استTi-6Al-4Vکه بیش از نیمی از تولید آلیاژ تیتانیوم در ایالات متحده را تشکیل می دهد و بر کاربردهای ساختاری هوافضا غالب است.

در این زنجیره تامین، ابتدا-FeV80 با خلوص بالا به فلز وانادیوم یا آلیاژ اصلی وانادیوم{2}}از طریق فرآیندهای کاهش شیمیایی یا الکترولیتی تبدیل می‌شود. سپس وانادیم از طریق مسیرهای ذوب مجدد گرماآلومینوگرمیک یا الکترونی{4}}پرتو سرد- وارد مذاب تیتانیوم می شود. وانادیوم فاز بتا را در تیتانیوم تثبیت می‌کند و در مقایسه با تیتانیوم بدون آلیاژ، استحکام دمای اتاق، مقاومت در برابر رشد ترک‌های خستگی و جعل‌پذیری را بهبود می‌بخشد.

فراتر از Ti-6Al-4V، کاربردهای هوافضا بهTi-6Al-6V-2SnوTi{2}}8Al-1V-Mo، جایی که وانادیوم در تقویت محلول جامد-و مقاومت در برابر خزش در دماهای متوسط ​​نقش دارد. محفظه‌های موتور موشک، دیسک‌های کمپرسور، آهنگری‌های ارابه فرود، و براکت‌های بدنه هواپیما، همگی محتوای وانادیوم خود را به فرووانادیوم تولید شده در کوره‌های قوس الکتریکی یا آلومینوترمیک برمی‌گردانند.

 

🧪 4. کاتالیزورهای شیمیایی و مواد شیمیایی صنعتی

حالت های اکسیداسیون متعدد وانادیوم (+2 تا +5) آن را به یک کاتالیزور استثنایی برای واکنش های اکسیداسیون تبدیل می کند. در حالی که کاتالیزور نهایی به طور معمول استپنتوکسید وانادیوم (V2O5)، فرو وانادیوم-به خصوص بالا-وانادیوم FeV80- به عنوان منبع وانادیوم متمرکز در زنجیره پیش ساز عمل می کند. تولیدکنندگان مواد شیمیایی FeV را خریداری می کنند و آن را از طریق پردازش هیدرومتالورژی به متاوانادات آمونیوم یا پولک های V2O5 تبدیل می کنند.

بزرگترین کاربرد شیمیایی منفرد استفرآیند تماس برای تولید اسید سولفوریک. کاتالیزورهای پشتیبانی شده V2O5 روی سیلیس یا دیاتومیت در دمای 400-600 درجه عمل می کنند و دی اکسید گوگرد را به تری اکسید گوگرد با گزینش پذیری بیش از 98 درصد اکسید می کنند. تولید جهانی اسید سولفوریک سالانه بیش از 250 میلیون تن است. بخش قابل توجهی از موجودی کاتالیزور وانادیوم در نهایت از مواد اولیه فرووانادیوم تامین می شود.

خروجی قابل توجه دیگر این استتولید انیدرید مالئیک، که در آن کاتالیزورهای وانادیوم{0}}اکسید فسفر (VPO) بوتان را به انیدرید مالئیک اکسید می کنند. این ماده واسطه شیمیایی رزین های پلی استر غیر اشباع، مواد شیمیایی کشاورزی و مواد اسیدی مواد غذایی را تغذیه می کند. تولیدکنندگان فرووانادیوم که به مشتریان مواد شیمیایی خدمات ارائه می دهند، اغلب محدودیت های گوگرد و فسفر سخت تری نسبت به سقف استاندارد GB/T 4139-2012 اعمال می کنند، زیرا این ناخالصی ها فرمولاسیون کاتالیزور پایین دستی را مسموم می کند.

 

🔩 5. کاربردهای صنعتی اضافی

چندین برنامه کوچکتر اما از نظر فنی مهم تصویر تقاضای فرووانادیوم را کامل می کنند:

  • الکترودهای جوشکاری و سیم‌های شاردار-:پودرهای FeV40 و FeV50 در پوشش‌های الکترود و هسته‌های شار مخلوط می‌شوند تا فلز جوش مقاوم در برابر سایش با تقویت‌کننده کاربید وانادیوم رسوب کنند. محتوای نسبتاً بالای آهن FeV40 در اینجا قابل قبول است زیرا شیمی رسوب جوش تحت سلطه سیم هسته فولادی است.
  • آهنرباهای دائمی:وانادیوم ساختار حوزه مغناطیسی را در برخی از سیستم‌های نادر زمینی و آهنربایی آلنیکو تغییر می‌دهد و باعث بهبود اجبار و پایداری دما می‌شود. این برنامه با گسترش تولید موتور خودروهای الکتریکی رشد کرده است.
  • چدن:افزودن‌های کوچک وانادیوم (0.05-0.15%) مورفولوژی گرافیت را بهبود می‌بخشد و مقاومت سایش را در بلوک‌های موتور سنگین، دیسک‌های ترمز و ریخته‌گری ماشین‌های معدن بهبود می‌بخشد.
  • سوپرآلیاژها:سوپرآلیاژهای مبتنی بر نیکل{0}}برای پره های توربین گاز دارای وانادیوم 0.5 تا 2.0 درصد هستند تا عمر گسیختگی خزشی و مقاومت در برابر اکسیداسیون را بهبود بخشند. FeV80-A درجه ترجیحی برای به حداقل رساندن عناصر ولگرد است.

 

❓ سوالات متداول

کدام گرید FeV برای تولید میلگرد لرزه ای HRB 600 بهتر است؟

FeV50-AیاFeV60-Aبه طور معمول استفاده می شود. درجه فرعی "A" گوگرد و فسفر کم را تضمین می کند که برای جوش پذیری و شکل پذیری در کاربردهای لرزه ای بسیار مهم هستند. افزودن 0.06 تا 0.10 درصد وانادیوم برای برآوردن الزامات GB/T 1499.2-2018 HRB 600 در فولاد پایه 0.22C-1.4Mn کافی است.

 

آیا می توان FeV80 را مستقیماً در فولادسازی-کوره قوس الکتریکی استفاده کرد؟

بله، اما معمولاً برای درجاتی که کربن باقیمانده کم ضروری است، مانندفولاد ابزاریافولاد ضد زنگ. برای فولاد و میلگرد کربن معمولی، FeV50 یا FeV60 اقتصاد بهتری را ارائه می دهد. چگالی وانادیوم بالاتر FeV80 همچنین به معنای افزودن های کوچکتر و کنترل دقیق تر شیمی حمام است.

 

چگونه وانادیوم در مقایسه با نیوبیم برای آلیاژهای میکرو-؟

وانادیوم در دماهای گرم کردن مجدد حلالیت بیشتری ارائه می دهد و باعث می شود تغییرات فرآیندی بهتر باشد. قوی فراهم می کندتقویت بارشو مقداری پالایش دانه نیوبیم در پالایش دانه برتری دارد اما به دمای گرم شدن مجدد حساس تر است و می تواند دمای توقف تبلور مجدد را بیش از حد افزایش دهد. بسیاری از آسیاب ها هر دو عنصر را ترکیب می کنند.

 

نرخ معمولی افزودن وانادیوم برای فولاد خط لوله HSLA چقدر است؟

معمولاً از نمرات خط لوله مانند API 5L X70 یا X80 استفاده می شود0.06–0.12% V، اغلب با 0.015-0.025% Ti برای کنترل دانه ترکیب می شود. FeV60-A یک انتخاب رایج است زیرا محتوای وانادیوم بالاتر آن باعث کاهش کل فروآلیاژ شده و حجم سرباره و اتلاف حرارت را به حداقل می رساند.

 

آیا فرو وانادیوم در باتری های جریان ردوکس وانادیوم (VRFB) استفاده می شود؟

نه مستقیم. الکترولیت VRFB ازپنتوکسید وانادیوم (V2O5)یا وانادیل سولفات. با این حال، FeV80 می تواند یک ماده اولیه در زنجیره پردازش شیمیایی بالادستی باشد که در نهایت مواد شیمیایی وانادیوم درجه باتری- تولید می کند. خود فروآلیاژ در الکترولیت حل نمی شود.

 

چه ناخالصی برای تولیدکنندگان فولاد ابزار بیشتر از همه محدودیت دارد؟

کربن، گوگرد و فسفر عناصر حیاتی هستند. مشتریان فولاد ابزار ممتاز معمولاً کربن کمتر از 0.15٪، گوگرد زیر 0.03٪ و فسفر زیر 0.04٪- مشخصاتی را درخواست می کنند که انتخاب قابل قبول FeV را به محدود می کند.FeV80-Aیا نمرات ذوب شده سفارشی{0}} معادل. آلومینیوم بالای 1.0% همچنین می تواند باعث گرفتگی نازل در هنگام ریخته گری مداوم فولاد ابزار شود.

📩 درخواست قیمت یا برگه اطلاعات فنی کنید

ما گریدهای FeV40، FeV50، FeV60 و FeV80 را با گواهینامه‌های کامل COA، بازرسی SGS و آزمایش آسیاب عرضه می‌کنیم. چه در حال فرمول‌بندی فولاد ابزار، تولید میلگرد لرزه‌ای، یا تامین مواد اولیه وانادیوم برای کاتالیزورهای شیمیایی باشید، ما می‌توانیم دقیقاً شیمی، اندازه و بسته‌بندی مورد نیاز فرآیند شما را مطابقت دهیم.

تماس با مابرای قیمت‌گذاری کنونی، زمان‌های تحویل، و بررسی مشخصات بدون الزام-.

تگ های محبوب: کاربردهای فرو وانادیوم: fev برای چه استفاده می شود؟، کاربردهای فرو وانادیوم چین: fev برای چه مواردی استفاده می شود؟ تولید کنندگان، تامین کنندگان